Leesvoer

Life on Stage met Claire van Schaik-Suijkerbuijk: ‘Cultuur is meer dan een schilderij of kunstwerk, het zorgt voor verbinding’

19 januari 2025

Op zondag 26 januari 2025 keert het evenement Life on Stage terug in Theater De Maagd. Dit gratis te bezoeken evenement is er om de kracht van de cultuur in Bergen op Zoom te laten zien en nodigt iedereen uit om deel uit te maken van deze creatieve wereld vol technische ontwikkelingen en inspiratie. Dit evenement is er voor liefhebbers, makers, ondernemers en inwoners van Bergen op Zoom. Een dag om inspiratie op te doen, te netwerken en de samenwerking tussen Theater De Maagd en Poppodium Gebouw-T met lokale, nationale en internationale partners te ervaren.

Voor Life on Stage zijn er diverse interviews afgenomen met betrokkenen. Dit interview is met Claire van Schaik-Suijkerbuijk die meer vertelt meer over de diverse samenwerkingen tussen  de podia en scholen uit Bergen op Zoom. Met dank aan het Champagne Atelier.

Op zondag 26 januari barst het evenement Life on Stage los in Theater De Maagd. Tijdens Life on Stage laten we zien hoe Theater De Maagd en Poppodium Gebouw-T samenwerken met lokale, nationale en internationale partners om een perfecte beleving neer te zetten voor de bezoeker. Daarvoor zoeken we ook de samenwerking op met het voortgezet onderwijs, om jongeren kennis te laten maken met cultuur. Claire van Schaik-Suijkerbuijk is kunstdocent aan het Moller Juvenaat en speelt een sleutelrol in dit project. Met een passie voor cultuur en jongeren, deelt Claire haar visie op de verbinding tussen onderwijs en het podium.

Van leslokaal naar poppodium
“Drie jaar geleden benaderde Gebouw-T me met de vraag hoe we samen iets voor scholieren konden opzetten”, vertelt Claire. “Dat werd het begin van projecten zoals de Fris-feesten. Onze derdeklassers bedenken de inhoud en vormgeving van deze feesten en krijgen een kijkje achter de schermen bij Gebouw-T. Zo ontdekken ze wat er allemaal komt kijken bij het organiseren van een evenement.”

Claire ziet haar rol als meer dan alleen die van docent: “Ik wil een cultuurverbinder zijn. Het is belangrijk dat jongeren weten wat er in hun stad te beleven valt en dat ze voelen dat plekken zoals Gebouw-T bij hen passen. Daarom vind ik het mooi dat ik mijn steentje mag bijdragen tijdens Life on Stage. Hier zal ik het gezicht zijn van de ‘scholenhoek’, waarin we de samenwerking tussen scholen en cultuur in Bergen op Zoom zichtbaar maken.”

Een brug tussen onderwijs en cultuur
Volgens Claire is de samenwerking tussen het onderwijs, Gebouw-T en Theater De Maagd belangrijk. “Bergen op Zoom heeft iets unieks: een poppodium van dit niveau in een relatief kleine stad. Toch merk ik dat veel jongeren de weg naar Gebouw-T niet vinden. Dat moeten we veranderen. Hetzelfde geldt voor De Maagd. Daarom hebben we dit jaar een scholierenabonnement geïntroduceerd. Voor tien euro kunnen leerlingen uit dertien voorstellingen kiezen. Dit maakt cultuur toegankelijk en laagdrempelig.”

Cultuur speelt volgens Claire een onmisbare rol in het leven van jongeren: “Het verbindt, geeft expressie en zorgt voor begrip. In een tijd waarin veel mensen denken dat kunst een ‘linkse hobby’ is, probeer ik jongeren te laten zien dat cultuur overal om hen heen is. Van muziek en mode tot kunstprojecten. We dragen allemaal kleding, dat is al kunst.”

Bergen op Zoom: cultuurstad in hart en nieren
Claire benadrukt het belang van cultuur voor Bergen op Zoom: “Het is een stad met een rijke historie en een levendig cultureel aanbod. Denk aan het Markiezenhof met hedendaagse kunst. Maar ook de muziekschool CKB is landelijk uniek. Wist je dat er nog maar twaalf overheidsmuziekscholen in Nederland zijn? Een paar jaar geleden waren dat er nog meer dan honderd. Het zegt veel over onze stad dat Bergen op Zoom dit weet te behouden. En dan natuurlijk het carnaval dat hier meer is dan een feest – het heeft echt een culturele waarde. Dit feest zie ik als een kans om jongeren te laten ervaren hoe bijzonder hun stad is.” 

Claire benadrukt dat Bergen op Zoom echt een theaterstad pur sang is. “Er is op gebied van theater zoveel te doen en te zien in Bergen op Zoom. Ik vind het belangrijk dat leerlingen dat weten en zien. Dat ze beseffen dat cultuur meer is dan het idee dat ze er soms van hebben.”

Kunst als taal van verbinding
Wat drijft Claire om zich zo in te zetten? “Kunst brengt mensen samen. Het geeft betekenis aan het leven en biedt leerlingen een nieuwe manier om zich te uiten. Onlangs zijn we met een groep leerlingen naar een huis voor mensen met lichte dementie gegaan. De gesprekken die daar ontstonden, inspireren de leerlingen om kunst te maken die speciaal voor hen is. Dat soort projecten laten zien dat kunst zoveel meer is dan alleen een schilderij of beeldhouwwerk. Het gaat om het contact dat ontstaat, om elkaar raken.”

Met Life on Stage hoopt Claire dat jongeren niet alleen de kracht van cultuur ontdekken, maar ook hun eigen creativiteit en plek in Bergen op Zoom vinden. “Cultuur is van ons allemaal. Het is aan ons om de jeugd dat te laten ervaren.”