Leesvoer

DAAN terug in Gebouw-T met nieuwe songs én passend ouder werk

18 maart 2025

‘Ik ben een ideeënman’

DAAN. Een van de Vlaamse popartiesten waarbij alleen de voornaam genoeg is. In zijn band speelt er overigens nog zo een, op drums: Isolde. Donderdag 27 maart komt Daan Stuyven zijn nieuwe album Space voorstellen. Met daaraan voorafgaand in het T-café ook nog een T-gesprek, met antwoorden op nog veel meer vragen.

Tekst Willem Jongeneelen | Foto Dirk Leunis

Zanger Daan Stuyven is van origine graficus. Eigenlijk was het zijn roeping om architect te worden. Hij ging industriële vormgeving studeren, omdat dat er een beetje tussenin zat. ,,Muziek bood echter meer vrijheid, hoewel ik ook daarin vaak architectonisch te werk ga. Grafisch ben ik erg streng, muziek laat meer toeval toe. De werkwijze vertoont gelijkenissen.”

Ik bel Daan vlak nadat hij zich een paar weken in Zuid-Frankrijk afzonderde. Het doel: nieuwe liedjes schrijven. ,,In het huisje van een vriend. In een verlaten dorpje waar niets te doen was. Het schrijfproces blijft iets wonderbaarlijks. Weinig romantisch. Het is voornamelijk wachten tot het komt. Soms word je wakker met een idee, soms is het er op het einde van de avond pas. Wat ik dit keer ook deed: met een akoestische gitaar in de auto naar heuveltoppen gaan. Genieten van de zon en het weidse uitzicht. En daar dan een soundtrack bij maken. Het is vooral de begeerte, de passie blijven aanwakkeren. Durven zingen!”

Liedjes maken, het is volgens Daan eigenlijk best een intiem gegeven. ,,Het is steeds opnieuw de band tussen jezelf en de muzikant in jezelf herontdekken. De titel van een song komt samen met de muziek. De zanglijn is er ook meteen. Ik heb het thema dan ook al wel in mijn hoofd. Daarna volgt pas de echte test. Het tekstschrijven komt veel later pas en duurt vaak weken. Dat is een gigantische muur waar ik overheen moet. Soms is het 48 uur wachten voor er iets komt. Tot ik heel ambetant en slechtgezind geraak, en tegen die muur op begin te lopen.”

‘Zelfspot is daarbij een gezonde therapie’

,,Dat muren oplopen hoort erbij. Daarna gaat het snel en komt alles vaak in zijn geheel. Het is geconfronteerd worden met jezelf. Als ik hard begin te vloeken is het er plots ineens. Het is vervelende materie, het lijkt een beetje op zot worden. Ik heb er ook altijd een beetje schrik van om terug af te dalen naar de krochten van mijn ziel. Zo’n afdaling in het eigen hoofd levert wel vaak de beste teksten op. Zelfspot is daarbij een gezonde therapie. Zoals in het lied Drunk, want in het verleden was er daarmee wel eens een probleem. Ik ben groot gemaakt met platen van Randy Newman om me heen. De beste verdediging is de aanval. Een zekere dosis zelfrelativering is altijd goed. Als het nodig is leg ik mijn hoofd graag op het offerblok.”

Daan vertelt diep van binnen eigenlijk een vrolijk mens te zijn. ,,Die barokke vrolijkheid duwt mij richting melodietjes. Ik ben geen Italiaan, maar ik houd wel van kinderlijke schoonheid. Mooie melodieën. Die heb ik nodig om de teksten te counteren. De melodie fris, de tekst donker. Dat samen zorgt voor een harmonische schoonheid waardoor je dieper kunt gaan.”

Dat alles brengt hij al jaren op de podia met een band om van te watertanden. ,,Ik kus mijn twee handen dat ik dit mag blijven doen. Ik ben blij muzikant te zijn geworden. Mijn dankbaarheid is groot dat ik mijn liedjes met vrienden op een podium mag brengen. Ik weet niet of ik dat verdien. Ik kan niet eens noten lezen. Ik ben een ideeënman, mijn bandleden zijn allemaal zo geweldig muzikaal. Daarnaast zijn ze ook als mens heel fijn om mee te mogen werken. Intelligent en virtuoos. Wat kan ik nog meer verlangen?”

Gebouw-T in Bergen op Zoom staat een show vol nieuwe songs te wachten. ,,De plaat is nog niet lang uit en we gaan alle tien de liedjes spelen. Omdat dat leuk is, ik enorm tevreden ben met het resultaat en er ook live veel werk aan is. Heerlijke uitdagingen voor muzikanten. Voor daarna kies ik ook oudere liedjes daarbij, die qua klank goed bij die van de nieuwe plaat passen, zodat het een mooi consistent geheel wordt. Ik vergelijk de opzet om een nieuw album in zijn geheel te spelen met die van een theatergezelschap. Iedere twee jaar hebben zij een compleet nieuwe voorstelling en daar klaagt toch ook niemand over?”

DAAN: 27 maart in Gebouw-T, Bergen op Zoom. Planning: 19.45 uur deuren open, 20.00 uur gratis (mits toegangsticket concert) bij te wonen T-gesprek (Willem Jongeneelen interviewt Daan), 21.00 showtime. Er zijn hier nog tickets!